poniedziałek, 30 lipca 2012

Umowa agencyjna

Z moich notatek z zajęć dodatkowych z sędzią, która oceniała w zeszłym roku prace z gospodarczego na egzaminie radcowskim wynika, że sporo błędów przy tworzeniu umowy agencyjnej na egzaminie ludzie popełniali przez mieszanie dwóch typów np. umowy agencyjnej i umowy pośrednictwa.

Umowa tego typu była do napisania w 2010 r. W sieci znalazłem takie info od jednego ze zdających:

Ja w zeszłym roku oblałem umowę agencyjną. Główny zarzut wobec mnie, to właśnie to, że miała być umowa pełnomocnicza, a ja co do zasady zrobiłem pośredniczą. Tylko jako możliwość przewidziałem w umowie udzielenie pełnomocnictwa agentowi.

Komisja II stopnia uwzględniła moje odwołanie. Argumentowałem, że z zadania nie do końca wynikało, czy ma być pośrednicza, czy pełnomocnicza, bowiem zadanie w kilku miejscach dosłownie mówiło, że agent ma pośredniczyć.


Mam więc nadzieję, że w tym roku ustalenie charakteru umowy będzie bardziej oczywiste.


Umowę zlecenia (podobnie jak agencyjną) też można skonstruować w ten sposób, że zleceniobiorca działa bądź w imieniu własnym ale na rachunek zleceniodawcy, bądź też bezpośrednio w imieniu zleceniodawcy. 


Czyli to co napisałem na wstępie - zamiast umowy agencyjnej ktoś napisał umowę pośrednictwa. Oczywiście sam kazus na egzaminie nie jest zatytułowany "umowa agencyjna" i to z jego treści ma wynikać, co to będzie za umowa :-) I w tym właśnie chyba największy problem - jak dojść co poeta (czyt. przygotowujący kazus) miał na myśli?

W sieci znalazłem wytyczne z egzaminu z 2010 roku, ale chyba w okrojonej wersji:

OPIS ISTOTNYCH ZAGADNIEŃ
dla Komisji Egzaminacyjnej
do zadania z zakresu prawa gospodarczego
(czwarta część egzaminu radcowskiego – 2 lipca 2010 r.)

W ocenie zespołu przygotowującego pisemne zadanie z prawa gospodarczego, zdający winien sporządzić umowę agencyjną, uregulowaną przepisami art. 758 - 773 Kodeksu cywilnego.
Umowa, oprócz elementów koniecznych wskazanych w zadaniu, winna zawierać także inne elementy charakterystyczne dla umowy agencyjnej, tj.:
- strony umowy winny być przedsiębiorcami,
- przedmiotem umowy mają być jedynie działania o trwałym i powtarzającym się charakterze,
- agent powinien otrzymywać wynagrodzenie prowizyjne.


 A na koniec sama treść zadania:


Fabryka porcelany stołowej w Klonowie przy ulicy Kwiatowej 4, działająca pod firmą „Filiżanka” Spółka z o.o., posiadająca NIP 716-111-60-02, REGON 123456789, wpisana do KRS pod numerem 0000011001 o kapitale zakładowym 1.000.000 (słownie: jeden milion) złotych, właściwie reprezentowana przez prezesa zarządu Pawła Rysia, prowadzi sprzedaż swoich produktów w całej Polsce.
            W związku z rozwojem firmy i chęcią zwiększenia sprzedaży, zarząd spółki postanowił zlecić innej osobie, będącej profesjonalistą w zakresie handlu porcelaną, stałe zawieranie umów sprzedaży porcelany wyprodukowanej przez spółkę, w asortymencie stanowiącym załącznik nr 1 do przygotowywanej umowy, na jej rzecz. Wykonujący umowę będzie działał na rzecz Spółki.

Według spółki, elementami koniecznymi umowy winny być:
1.       wykonywanie umowy przez stronę bez posługiwania się osobami trzecimi i realizacja zleconych czynności wyłącznie na rzecz spółki;
2.       określenie, że wynagrodzenie za wykonywane czynności nie przekroczy wysokości 10 % wartości każdej zawartej umowy na rzecz spółki;
3.       określenie możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli druga strona umowy będzie odpowiadała za terminowe dokonywanie zapłaty za sprzedany towar, w ramach zawartych za jej pośrednictwem umów;
4.       ustalenie wyłączności na prowadzenie określonych umową czynności na terenie województwa zachodniopomorskiego;
5.       zobowiązanie wykonującego umowę, poza zawieraniem umów na rzecz spółki, do wyszukiwania klientów z którymi można zawrzeć umowy, prowadzenia działalności marketingowej, przekazywania próbek, prospektów i innych materiałów reklamowych, doręczania ofert i ich zbierania, przekazywania wszelkich informacji mających znaczenie dla zwiększenia sprzedaży;
6.       umieszczenie zastrzeżenia przewidującego ograniczenie działalności, polegające na zakazie sprzedaży porcelany przez osobę wykonującą umowę, po jej rozwiązaniu przez okres dwóch lat;
7.       wskazanie czasu obowiązywania umowy i kwestii związanych z jej wypowiedzeniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz